Umenie sprevádzať

27.07.2022

Tri užitočné knihy o tom, ako sprevádzať starnúceho, dlhodobo chorého alebo zomierajúceho človeka. 


Umenie sprevádzať

Na tejto zemi to už tak chodí, že nikto z nás nie je imúnny voči starnutiu, chorobám, ani voči smrti. Napriek tomu sa o starnutí a zomieraní hovorí pomerne málo, ťažko sa hľadajú užitočné rady.

Doma mám tri knihy na túto tému, ktoré sa mi v posledných mesiacoch podarilo po častiach prelúskať. Neboli ťažké na porozumenie, ale skôr na emócie, ktoré sa pri ich čítaní môžu dostaviť.

Príručka prvej pomoci

Prvú z nich, s názvom Staroba a choroba – umenie chápať a vedieť pomáhať, vydala Evanjelická diakonia ECAV na Slovensku (formát A4, 116 strán). Nájdete ju na ich webovej stránke: https://www.diakonia.sk/publikacie/

V úvode knihy si prečítate o tom, ako sa menia telesné a duševné schopnosti starnúceho človeka, ako k takémuto človeku pristupovať, alebo ako nepristupovať. Potom nasleduje niekoľko veľmi praktických rád, napr. o zariadení izby pre ležiaceho pacienta, starostlivosť o jeho základné potreby (hygiena, strava, pohyb... vrátane ilustračných obrázkov), a tiež upozornenie, že opatrovateľ nesmie zabúdať ani sám na seba.

Ťažko sa číta, ale veľmi poučná je kapitola o sprevádzaní zomierajúceho človeka a smútiacich pozostalých, v ktorej je zahrnutý aj duchovný aspekt. Zaujímavá a poučná je tiež kapitola o sprevádzaní človeka v depresii, ktorý si vyžaduje špecifický prístup.

Táto kniha je jednoduchá a stručná, je to akási príručka "prvej pomoci" pri starostlivosti o dlhodobo chorého alebo starnúceho človeka.

Viac podrobností

Druhá kniha je od autora Krzysztof Trębski: Sprevádzanie (counseling) a vybrané aspekty starostlivosti o seniorov a ľudí dlhodobo chorých. Zahŕňa v sebe trochu viac teórie a aj zopár odborných výrazov. (Dobrá kniha, 2021, 212 strán)

V úvode je opísaných niekoľko pohľadov na pojem zdravie, starnutie (biologické, psychické a sociálne) a staroba. Dozviete sa, čo všetko súvisí s kvalitou života u seniorov - celkom určite to nie je iba riešenie zdravotných problémov. Pomerne podrobná je kapitola o potrebe a spôsobe komunikácie – verbálnej i neverbálnej. Nájdete tu aj niekoľko myšlienok o sprevádzaní chorých a starnúcich ľudí v kontexte Cirkvi alebo o prínose seniorov pre Cirkev.

Ani v tejto knihe nechýba kapitola o zomieraní – jednak z pohľadu medicínskeho, a tiež z pohľadu sprevádzania v oblasti psychickej, sociálnej, právnej a duchovnej. Opäť sú to slová, ktoré sa nečítajú ľahko, ale sú v mnohom poučné.

Táto kniha je z prostredia Katolíckej cirkvi, preto v nej nájdete aj myšlienky, ktoré vychádzajú z jej učenia alebo organizačného usporiadania. Ak poznáte Písmo a viete si užitočné princípy preniesť do vlastného prostredia, môžete aj tu načerpať úžitok.

Pohľad do praxe

Tretia kniha, ktorú napísala lekárka Viola Svobodová, má názov: Ať před zraky mám život. (Doron, 2021, 160 strán)

Zatiaľ čo v prvých dvoch bolo viac teórie, táto je plná autentických skúseností a svedectiev priamo z praxe (opäť z katolíckeho prostredia). Autorka v nej píše s veľkou pokorou a rešpektom o sprevádzaní dlhodobo chorých a zomierajúcich ľudí v hospici sv. Alžběty v Brne.

Píše aj o fyzickej alebo zdravotnej stránke, ale oveľa viac sa zameriava na vnútro človeka. Čitateľovi dáva možnosť uvidieť, čo všetko sa odohráva v duši trpiaceho, ako sa to môže prejaviť navonok a ako sa dá takémuto človeku pomôcť. Píše tiež o bolesti ducha a duchovnom sprevádzaní. V krátkosti sa dotýka aj ďalších tém, ako je otázka eutanázie, snaha o kvalitu života u trpiacich, či pomoc ich príbuzným alebo pozostalým.

Hľadieť na život

Zo spomenutých kníh sa táto posledná čítala najťažšie. Ale čím viac som čítala, tým viac som namiesto smrti a utrpenia, začala vnímať vzácnosť života, a presne k tomu chce autorka svojich čitateľov priviesť.

S ťažko chorými a zomierajúcimi je potrebné hovoriť aj o smrti, pokiaľ si to oni sami želajú. Trpiacemu ani sprevádzajúcemu nepomôže, ak budú túto tému ignorovať. Ale, ako hovorí názov knihy, nesmieme pri tom zabúdať na stále prítomný život. Ten je vzácnym Božím darom a mali by sme mu dať zmysel a náplň až do samého konca. Táto kniha poskytuje inšpiráciu, ako sa o to aspoň pokúsiť.

Zároveň som pri čítaní tejto knihy vnímala veľkú naliehavosť, viesť ľudí na sklonku ich života bližšie k Bohu a k získaniu večného života. Autorka zo svojich skúseností píše, že aj tí, ktorí zavrhli vieru v Boha, nesú v sebe bolesť alebo prázdnotu, ktorú môže uzdraviť jedine Boh. No nevedia to pomenovať a nevedia, o akú pomoc požiadať. Mnohí sú na sklonku svojho života prístupní počuť o Božej záchrane a uveriť. Je už na ich sprievodcoch, aby takéto chvíle rozpoznali a vedeli ponúknuť správnu pomoc. Vyžaduje si to pozorné načúvanie a vedenie Svätým Duchom.

Prekonať strach

Téma starnutia a zomierania nie je pre nikoho z nás ľahká, často vyvoláva obavy, úzkosť a strach. Ako sa v jednej zo spomenutých kníh píše: najviac sa bojíme vecí, o ktorých máme málo informácií. Ale ak naberieme odvahu pozrieť si potrebné informácie zblízka, náš strach a obavy sa zmenšia a získame viac síl na ich zvládnutie. Po prečítaní týchto kníh to môžem potvrdiť. Bolo to náročné čítanie, ale v konečnom dôsledku veľmi užitočné.

Keby chcel človek všetky užitočné poznatky z týchto kníh uviesť do praxe, bolo by ich treba prečítať ešte raz. Minimálne niektoré vybrané kapitoly za to stoja.


Autor: JanaC / 27.07.2022
Téma: Zaujímavé knihy / Poučné 

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky